W naszym społeczeństwie utarło się przekonanie, że najbogatsi nie płacą podatków, bo mają najlepszych prawników i korzystają z rajów podatkowych. Być może po przeczytaniu mojego artykułu dojdziesz do tego wniosku co i ja, że podatku nie płacą najsprytniejsi (niekoniecznie najbogatsi).
Tylko do końca grudnia można podjąć działania, które będą miały wpływ na wysokość podatku dochodowego za 2012 rok. Od stycznia będziemy tu mieć do czynienia jedynie ze statystyką. Dlatego warto przyjrzeć się swoim finansom i zmienić co trzeba, aby zoptymalizować swoje podatki.
Plan to podstawa
Tuż przed świętami skończyłem obliczać wszystkie przychody, dochody, składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz pobrane zaliczki na podatek - moje i żony. Oczywiście nie otrzymaliśmy jeszcze PIT-ów, ale nie trzeba być Pitagorasem, aby wyliczyć przynajmniej przybliżone wartości. Dzięki temu wiem, ile nam brakuje odliczeń od dochodu i/lub podatku, aby Urząd Skarbowy oddał nam jak najwięcej (celuję w 100%) z systematycznie pobieranych zaliczek na podatek dochodowy.
Wypełnij i złóż formularz ZAP-3
Ja już
wypełniłem dla siebie i żony formularz ZAP-3. Zawiera on wskazanie
przelewu nadpłaty podatku dochodowego na konto bankowe. Jest to szybszy
sposób na otrzymanie zwrotu podatku. Składając formularz unikniesz też
prowizji pobieranej przez pocztę. Niestety trzeba go złożyć osobiście w
urzędzie skarbowym. Warto to zrobić już teraz.
Oddaj krew
Krew oddana przez honorowych krwiodawców uprawnia do ulgi od dochodu. Za każdy litr odpis wynosi 130 zł. Czyli za jednorazowe oddanie krwi (450 ml) możesz zmniejszyć dochód o ok. 65 zł.
Darowizny zmniejszają dochód
Darowizny przekazane na organizacje wykonujące działalność pożytku publicznego można odliczyć od dochodu w zeznaniu rocznym (PIT-37). Pod uwagę będą brane darowizny wykonane w okresie od początku stycznia do końca grudnia. Należy mieć potwierdzenie przekazania darowizny (np. dowód wpłaty lub potwierdzenie przelewu). Maksymalnie można odpisać wartość darowizn, stanowiących 6 procent dochodu.
Uwaga! Darowizna może być przekazana dowolnej organizacji pozarządowej, prowadzącej działalność pożytku publicznego (natomiast nie musi mieć statusu organizacji pożytku publicznego).
Załóż IKZE
Wpłaty na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego można odliczyć od dochodu przy wypełnianiu zeznania podatkowego. Wpłaty nie mogą przekraczać 4 procent podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe za rok poprzedni. Aby wpłaty można było odliczyć już za ten rok, należy je wykonać do końca grudnia.
Mile widziane straty na giełdzie
Jeśli w tym roku zarobiłeś już na obrocie papierami wartościowymi, a masz w portfelu akcje, które straciły na wartości od momentu zakupu, możesz wykonać prosty manewr. Wystarczy sprzedać i od razu odkupić akcje, aby nadal je mieć. Natomiast z rachunku zakupu i sprzedaży będzie wynikać strata.
Czy trzeba płacić zaliczki na podatek?
Wysłałem dziś maila do Ministerstwa Finansów z pytaniem, czy istnieje sposób na nie odprowadzanie zaliczki na podatek dochodowy, w przypadku gdy spodziewam się zwrotu całości podatku. Gdyby istniała taka opcja, nie musiałbym czekać prawie rok na zwrot nadpłaty. Oczywiście taka możliwość byłaby niekorzystna dla aparatu państwowego (bo nie mógłby przez rok obracać moimi pieniędzmi), więc nie spodziewam się żadnych rewelacji.
Sprawdź wszystkie ulgi
Warto przeczytać również artykuł o najatrakcyjniejszych ulgach podatkowych.
Jak najbardziej istnieje mozliwość niewpłacania zaliczki na podatek dochodowy z działalności, ale to załatwia się ze swoim urzędem (najczęściej w sytuacji kiedy pobrana zaliczka byłaby niewspółmierna do należnego podatku dochodowego albo podatnik mógłby nie doczekać zwrotu rozliczenia rocznego...). Niestety na samą wzmiankę o rezygnacji z poboru zaliczek większość urzędników jerzy się :D
OdpowiedzUsuńNa szybko karta informacyjna o możliwości niepobierania zaliczek: http://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=rezygnacja%20 z US Głogów: z%20poboru%20zaliczek%20na%20podatek%20dochodowy&source=web&cd=9&ved=0CGoQFjAI&url=http%3A%2F%2Fwww.glogow.pl%2Fus%2Fdruki%2Fk-033_3.pdf&ei=VB3cUM3aCdKGswbHx4DoCg&usg=AFQjCNE1Qss_iDo__Sy1qTDrBWvi91NPDQ&bvm=bv.1355534169,d.Yms&cad=rja
OdpowiedzUsuńSuper. Nie wiesz czy to dotyczy również osób zatrudnionych na umowę o pracę?
OdpowiedzUsuństraty na giełdzie - czy straty na giełdzie możemy sobie odliczyć przy płaceniu podatku dochodowego? Obrót na giełdzie wykazujemy na pit38, a dochody z etatu na pit37, można to jakoś połączyć? (mam w tym roku stratę na giełdzie ok. 2000zł)
OdpowiedzUsuńDobrze wiedzieć , a wiesz jak to jest z kwotą wolną od podatku i jak mam oddzyskać tą kwotę ? I ile się na nią czeka ?
OdpowiedzUsuń@demonoman
OdpowiedzUsuńPrzepraszam za nieścisłość - od zysków giełdowych płaci się podatek oz zysków kapitałowych a nie dochodowy. Wydaje mi się, że nie można ich łączyć.
@Koli
Jeśli pracujesz na umowę o pracę, to kwotę wolną od podatku masz uwzględnianą już w swoim wynagrodzeniu. Co miesiąc Twoja zaliczka pobierana na podatek jest niższa o 1/12 kwoty wolnej od podatku.